Don't miss

    December 1st Sports

    By on December 1, 2023

    New Sports Page

    High School Girls Basketball

    West Marshall 59 South Hardin 53

    Newton 43 Marshalltown 33

    2A#9 A-P 72 Oelwein 33

    South Hamilton 44 Iowa Falls Alden 36

    High School Boys Basketball

    West Marshall 70 South Hardin 63 F/OT

    CV Christian 53 Meskwaki 39

    South Hamilton 67 Iowa Falls Alden 66

    Newton 59 Marshalltown 33

    A-P 83 Oelwein 57

    High School Boys Swimming

    Marshalltown 100 DM Hoover 69

    MHS Winners Kade Randall 200 Freestyle, Lincoln Barker 200 IM and 100 Butterfly, Charles Gilbertson 100 Freestyle, Michael Lechnir 100 Backstroke, Jacob Seeberger 100 Breaststroke, 400 Freestyle Relay.

    High School Girls Wrestling

    Ames 54 Mtown 24, Valley 42 Mtown 36

    North Tama 2-0 in Triangular W AP-GC 21 to 18, W Union 30 to 24.

    AP/GC 21 Union 18

    High School Boys Wrestling

    Ames 42 Mtown 33

    North Tama 0-2 L AP/GC 60-30, L Vinton Shellsburg 60-21.

    Vinton Shellsburg 42 AP/GC 41

    AGWSR 39 EM/GMG 36, EM/GMG 58 Oelwein 21

    Storm Beat Columbus Catholic 58 to 18, Hudson 44 to 36.

    Denver 58 DNH/GR 20, DNHGR 54 Sumner Fred 24.

    Audio

    West Marshall Boys Basketball Kory Hobbs. The West Marshall boys Basketball team picked up their first win in overtime last night at South Hardin 70 to 63. Coach Hobbs said the guys showed him a lot of mental toughness and fight.

    West Marshall Girls Basketball Cody Hackett. The West Marshall Girls Basketball team beat South Hardin 59 to 53. Coach Hackett said all 5 starters played well.

    Today’s Schedule

    High School Basketball

    Hudson at Grundy Center

    G 2A#15 Hudson (1-1) at Grundy Center (1-0), 6:15 PM

    B Hudson (2-0) at Grundy Center (1-0), 7:45 PM

    Roland Story at West Marshall

    G 3A#12 Roland Story (2-0) at West Marshall (2-0), 6 PM

    B Roland Story (1-0) at West Marshall (1-1), 7:30 PM

    North Tama at BCLUW

    G North Tama (1-0) at BCLUW (1-2), 6:15 PM

    B North Tama (1-0) at BCLUW (0-1), 7:45 PM

    Sumner Fredericksburg at Gladbrook Reinbeck

    G S-F (1-1) at GR (2-0), 6:15 PM

    B S-F (0-1) at GR (0-0), 7:45 PM

    Marshalltown at Urbandale

    G Marshalltown (1-2) at Urbandale (1-2), 6:15 PM

    B Marshalltown (0-2) at Urbandale (0-1), 7:45 PM

    Meskwaki at GMG

    G Meskwaki (1-1) at GMG (1-1), 6:30 PM

    B Meskwaki (0-2) at GMG (0-0), 7:45 PM

    Baxter at Collins Maxwell

    G Baxter (1-0) at Collins Maxwell (1-2), 6:30 PM

    B Baxter (1-0) at Collins Maxwell (1-0), 8 PM

    Union at AGWSR

    G Union (2-1) at AGWSR (1-1), 6:15 PM

    B Union (1-1) at AGWSR (0-1), 7:45 PM

    Dike NH at Wapsie Valley

    G 2A#1 DNH (2-1) at Wapsie Valley (1-0), 6:15 PM

    B DNH (1-0) at Wapsie Valley (1-0), 7:45 PM

    Webster City at Aplington Parkersburg

    G WC (0-3) at 2A#9 A-P (3-0), 6:15 PM

    B WC (0-0) at A-P (2-0), 7:45 PM

    Columbus Catholic at East Marshall

    G Columbus Catholic (0-1) at East Marshall (2-1), 6:15 PM

    B Columbus Catholic (0-0) at East Marshall (0-1), 7:45 PM

    Iowa Falls Alden Girls Hosts Humboldt

    G 3A#8 Humboldt (2-1) at Iowa Falls Alden (1-2), 7:45 PM

    West Delaware at South Tama Girls

    G West Delaware (0-2) at South Tama (0-2), 7:15 PM