Don't miss

    May 20th Sports

    By on May 20, 2022

    New Sports Page

    State Track Results Day 1

    Boys

    Marshalltown: Conner Smith 15th 32o0

    Grundy Center: Kaden Lynch 4th 3200, 4 by 8 2nd, Logan Knaack 16th 100, Dayne Zinkula 15th 400

    BCLUW: Tyler Bracy 10th 200, 16th 100, Conner Lynch 16th 400, 4 by 8 6th

    East Marshall: Joe Terrones 17th 3200

    AGWSR Jeffrey Pfaltzgraff 17th 3200

    Collins Maxwell Ethan Haus 20th 3200

    GMG Jabari Woodbury 14th 400

    Girls 

    Marshalltown: Lilly Duff 3rd Discus PR 128 FT 7

    Grundy Center: Dahlia Gardiner 4th Shot PR 39 FT 6 3/4, 4 by 8 8th

    BCLUW Abby Kemp 22nd 3000

    East Marshall Kennedy Wheater 20th shot

    West Marshall Audrey Girard 12th 200, 4 by 8 15th

    AGWSR Brynn Smith 4th 400, Abby Veld 9th Shot

    North Tama Grace Lidgett 9th 3000, 4 by 8 8th

    Collins Maxwell Alexis Houge 6th 400, Mary Staudt 14th Shot

    Substate Boys Soccer

    GCGR 10 Sigourney Keota 0 

    Pella Christian 4 Williamsburg 1

    GCGR Hosts Pella Christian Monday Night in the Semifinals at 6:30 PM

    CR Jefferson 5 Marshalltown 1 

    Newton 10 Central Iowa United 0 

    IFA-AGWSR-South Hardin 4 South Tama East Marshall 2

    IFA-AGWSR-South Hardin plays at Gilbert Monday Night. 

    Nevada 10 Grand View Christian 0

    Nevada Hosts Clark Monday Night in the Semifinals 

    Solon 10 AP-DNH 1

    High School Baseball

    South Tama 4 West Marshall 3

    Dunkerton 12 South Hardin 11

    DM Christian 9 Colo-Nesco 2

    Eddyville Blakesburg Freemont 11 East Marshall 1

    Baxter 7 AGWSR 6

    Audio

    GCGR Girls Soccer Aaron Mara. The GCGR Girls beat Clear Lake in an overtime thriller 3 to 2 on Wednesday Night to advance to the Semifinals and play 3rd ranked Dike New Hartford. Coach Mara said the Girls have to believe they can Win on Tuesday!

    Today’s Schedule

    Regional Girls Soccer

    Central Iowa United (3-9) at Newton (10-5), 6 PM 

    Listen on 99.5 FM or CLICK HERE

    Marshalltown (1-15) at Waterloo Schools (3-10), 6 PM 

    IFA-AGWSR-SH (15-2) Hosts Webster City (4-12), 6 PM 

    High School Baseball

    West Marshall (1-2) Hosts Denver (0-2), 5 PM Varsity DH

    North Tama (2-0) Hosts BCLUW (0-1), 7 PM

    GMG (2-0) Hosts Ankeny Christian (1-0), 7 PM

    Collins Maxwell (1-0) Hosts Lynnville Sully (0-0), 6 PM Varsity 1st

    Day 2 State Track Meet

    Friday’s Events include 1A/4A Running  and Field Events in the morning, 2A/3A Runnings and Field Events this afternoon

    Previous Reports Below

     

    Previous Sports Reports!